Diyetlerin, hafif şekilde atlatılması gereken öğünlerin, sindirim sisteminin dostu; hazımsızlığın, fazla kiloların düşmanı, pelerinsiz kahramanımız: Salatalar! Yeşil, Sezar, Tonbalıklı, Tavuklu, Peynirli, Patatesli… Herkesin zevkine hitap edecek kadar çeşitlendirilebilir. Hele soslar devreye girdi mi… Ekşisinden tatlısına, yoğurtlusundan acılısına onlarca seçenek. Tabii bunlara çok kaptırmadan dikkat etmemiz gereken bir husus var ki; şayet diyet maksadıyla tüketeceğimiz bir besin olarak ele alıyorsak (salatayı) bu soslara, çeşitlere filan çok kapılmamak en iyisi. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım bir de.

 

Salatanın yemeğin yanında aperatif/meze sınıfından bir hayli uzaklaştığı dönemlerdeyiz. Hatta öyle ki; restoranlarda salata fiyatlarıyla pizza fiyatlarının kıyasıya kapıştığına şahit oluyoruz.

 

Düşünün; bir arkadaşınızın öğle yemeğine eşlik edeceksiniz fakat pek de aç değilsiniz, bir salata yiyerek kendisine eşlik etmeyi düşünüyorsunuz. Ancak arkadaşınızın seçtiği onca emek ve vakit isteyen, fırınlanan, dilimlenen, ağızlara şenlik o pizzayla; sizin iki parça marul, yarım salatalık, birkaç parça peynirden oluşan, pratiklikte son nokta olan salatanız aynı fiyata! (Bu cümlede sadece salatayla pizzanın arasındaki fark vurgulanmak istenmiştir, yoksa salata halen baş tacımızdır.) İnsanın yaşayabileceği en şevk kırıcı anlardan biri bu belki de. İşte bizleri mahfeden de zaten bu kalori-fiyat dengesizliği. Kepek ekmeğinin beyaz ekmekten daha pahalı olduğu bir devirde yaşıyoruz, üstelik kepeğin buğdaya nazaran ne kadar ucuza mal olduğunu bildiğimiz halde…

 

Derdimiz iştahımızı dengelemek, çabuk doymaksa; yeşillik ağırlıklı, bol marullu, rokalı ve limon soslu bir tercih olmalıdır. Salata deyince benim aklıma zeytinyağı gelir, başka türlüsünü gördüğümde oldukça şaşırıyorum. Ayrıca zeytin dilimleriyle zenginleştirilmiş salataları da denemediyseniz muhakkak denemelisiniz. Tabii konumuz diyet değil de bu şekilde lifli, sağlıklı beslenmekse damağımızı şenlendirecek çeşit yine oldukça fazla.

 

 

Tavuklu salatalar; tabağımızda ayrı ayrı duranların bir arada servis edilmesi gibi, çok şaşırtıcı olmuyor. Ancak peynirli salatalar insanı şaşırtacak kadar lezzetli gelebiliyor. Hellim, parmesan veya gravyer peynirli salatalar yine damağa hitap ettiği kadar kalsiyum açısından da vücuda faydalı.

 

Soslar apayrı bir başlık olabilecek nitelikte ama benim tavsiyem mümkün olduğunca yenilerini deneyin. Artık marketlerde bile onlarca çeşit hazır sos bulmak mümkün. Dışarda yediğiniz salatalara da dikkat edip size en çok keyif veren tatları yakalayın. Ben yoğurtlu, mayonezli olanları ilginç buluyorum. İlk etapta mayonez ve salata taban tabana zıt gibi geliyor. Tabii bir diğer önemli nokta yakışan lezzetleri kombinlemeyi bilmek. Bu da biraz deneyime dayanıyor elbette. Biraz cesur olun ve kendinizi sosların muhteşem dünyasından mahrum bırakmayın derim.

Lezzetli Günler… 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Derecelendirme:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Kullanıcı Yorumları


Yorum yapabilmek için Giriş yapın.


Benzer Haberler


24 Mayıs 2014, Yorum Yapılmamış
09 Mart 2014, Yorum Yapılmamış
15 Şubat 2014, Yorum Yapılmamış
08 Şubat 2014, Yorum Yapılmamış
07 Şubat 2014, Yorum Yapılmamış
03 Şubat 2014, Yorum Yapılmamış